Klimczok w Szczyrku – co warto wiedzieć o tym szczycie?
Klimczok, zwany też Klimczakiem to jeden ze szczytów należący do pasma Baraniej Góry, znajdującego się w Beskidzie Śląskim w Karpatach.
Jego maksymalna wysokość wynosi aż 1117 metrów nad poziomem morza. Przez Klimczoka przebiega granica administracyjna Bielska-Białej. W związku z tym jest to najwyższy punkt położony w całym mieście.
Co warto wiedzieć o Klimczoku?
Na szczycie średnia roczna temperatura powietrza waha się pomiędzy 5, a 6 stopniami Celcjusza, a pokrywa śnieżna o grubości ponad 2 metrów utrzymuje się 125 dni w całym roku. Ma to miejsce na przestrzeni wszystkich miesięcy od końca listopada do początku maja. Szczyt cechują dość wysokie opady deszczu. Wynoszą one aż 1300 mm w skali roku. Zatem wybierając się na Klimczok w celu wspinaczki warto wziąć kurtkę przeciwdeszczową ze sobą.
Przez grzbiet góry przebiegają trasy szlaków pieszych. Natomiast na jego wschodniej części znajduję się wyciąg narciarski o długości ponad 430 metrów. Na jego terenie znajdziemy także schronisko o nazwie PTTK Klimczok.
W zboczach szczytu znajdują się aż dwie różne od siebie jaskinie. Jaskinia Piętrowa , a także Jaskinia Ali Baby. Stoki góry są dość strome i porośnięte bukowo-świerkowymi lasami. Na samym szczycie umieszczony jest maszt stalowy z przymocowanymi do niego antenami służącymi jako przekaźniki telekomunikacyjne. Z umieszczonej na wierzchołku Klimczoka wykonanej z drewna wieży triangulacyjnej widoczny jest południowo-wschodni sektor opiewający w szczyty należące do Tatr.
Przez szczyt przebiega historyczna, legendarna granica pomiędzy województwem śląskim, a małopolskim. Zdecydowanie, Klimczok to ciekawe miejsce o wybitnych walorach przyrodniczych, godne uwagi i polecenia, a jeszcze więcej informacji w tym temacie znajdziesz w serwisie https://www.e-szczyrk.pl/.